Avukat Scripti
Anasayfa >> Makaleler >> ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ
ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ

  ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ
AV. BÜLENT AKSOY un Konya Memleket Gazetesinde yazmış olduğu köşe yazısı

 ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ

 

Bu haftaki yazımı kaleme almaya başlayacakken gelen haber üzerine tasarladığım yazımı değiştirerek Elektrik Dağıtım Şirketlerinden bahsetmeye karar verdim.

Gelen haber üzücü idi. Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecek illerinde elektrik dağıtım faaliyetinde bulunan Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ’nin yönetimine el konulmuş idi. Yıldızlar Holding bünyesindeki bu şirkete el konulma nedeni öğrenebildiğimiz kadarı aldığı elektrik enerjisi borçlarını ödeyememesi, Tetaş’a olan 145.000.000-TL tutarında elektrik borcu.

                Aslında özelleşmeler olmasaydı bu miktar elektrik borcunu hazine, ilgili dağıtım şirketi adına ödeyecek, kimsenin ruhu dahi duymayacaktı. Özelleşmeden evvel Medaş için de durum aynıydı, tahsil edilemediği için ödenemeyen Tetaş vs kurumlara olan elektrik borçlarını hazine ödeye ödeye bitiremezdi.

                Özelleşmeden sonra ise sözleşmeler ve taahhütler günü gününe ödemeyi kapsadığı için günlük gecikmelere dahi müsamaha gösterilmiyor ve gerekli ihtarlar veriliyordu. Sektörü yakından tanımamız nedeni ile Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ’nin başına böyle bir şey gelmesi de bekleniyordu.

                Gelelim Medaş’a.  Ortaklık yapısı itibari ile Türkiye’nin en güçlü firmalarının yönettiği Medaş’ta aynı taahhütlerle aldığı elektrik bedelini aynı ay içinde ödemekle yükümlü, EPDK’nın denetiminde olan bir şirkettir.

                Genelde kamuoyunda Medaş’ın çok ucuz bir bedelle satıldığı, birçok mülkü ve tesisi olan Medaş’ın bu fiyata satılmaması gerektiği, elektrik faturalarına mevzuata aykırı olarak eklemeler yaptığı, almaması gereken paraları aldığı, yatırımları geç yaptığı veya yapmadığı, işlemlerin uzun sürdüğü, elektrikleri bildirimsiz kestiği veya elektrik kesintileri ve/veya dalgalanmalarının çok olduğu gibi suçlamalar yapılıyor. Medaş bu hususta kendisini ne kadar savunursa savunsun bu suçlamaların ardı arkası kesilmiyor ve kesilecek gibi de durmuyor.

Elbette Medaş’ın da hataları vardır. Ancak suçlamaların neredeyse tamamına yakını haksız olunca çoğu hukuki olan bu konularda aşağıdaki hususları belirtmek, Osmangazi Elektrik ile ilgili havadisin ardından kamuoyundaki yanlış algılamaların artık değişmesi gerektiği, dağıtım şirketlerinin işlerinin kolay olmadığı bildirmek istiyorum.

-          Medaş ve diğer dağıtım şirketleri sadece işletme hakkının özelleşmesi sureti ile özelleşmiş

olup, mülklerin mülkiyeti Tedaş’a, yani kamuya aittir. İşletme hakkı da 2036 yılında sona ermektedir. 2036 yılından itibaren Medaş’ın doğal olarak ortaklarının hiçbir hakkı kalmayacaktır. Bu süreye kadar da hazinenin cebinden beş kuruş çıkmayacak, yıllardır eksik ödenen elektrik bedelleri Tetaş’a vs kurumlara bugüne kadar olduğu gibi düzenli olarak ödenecektir. Medaş’ın geçmişte tahsil edemediği elektrik alacakları nedeni ile yılda milyonlarca lira hazineye yük olduğunu ve mülkiyetin devlette kaldığını da anımsarsak ucuza satılması bir yana Medaş’ın çok faydalı bir özelleşme işlemine konu olduğunu söyleyebiliriz.

-          Elektrik faturalarında yer alan her bir kalem; Enerji bedeli, TRT payı, sayaç okuma bedeli,

Belediye Tüketim Vergisi, Reaktif Enerji Bedeli, Dağıtım Bedeli, Sistem Kullanım Bedeli, Enerji fonu gibi birimlerin tamamı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun mevzuata göre yaptığı düzenlemelerle faturalara işlenmekte, Medaş’ın bu kalemlerde en ufak bir değişiklik hakkı da bulunmamaktadır. Bu çerçevede açılan davalar da dağıtım şirketleri lehine sonuçlanmış olup Yargıtay da düzenlemenin EPDK tarafından mevzuat çerçevesinde yapıldığı gerekçesi ile kararları Onamıştır. Bu hususlarda söylenenlerin tamamı hilafı hakikattir.

-          Medaş’ın yatırımları yetersiz veya geç yapması hususu. Medaş’ın yaptığı yatırımlar

EPDK’ın onayladığı yatırım tutarında yapılmakta ve bu bedeller tarifeler yolu ile alınmaktadır. Yani izin verilen ölçüde yatırım yapılmaktadır ve bu miktarlar tarifeler yolu ile alınmaktadır. Yani Medaş’ın yatırım yapma mükellefiyetinden ziyade EPDK’nın onayladığı miktar kadar yatırımı kamu adına yapma yükümlülüğü vardır. Bu yapılan tesislerin mülkiyeti de kamuya ait olarak yapılmaktadır. Yani neden eksik yatırım var, neden yatırımlar bu kadar? gibi soruların muhatabı Medaş değildir.

-          Elektrik kesintileri. Elbette Medaş’ın da eksiklikleri vardır. Ancak geçen haftalarda Teiaş

(Türkiye Elektrik İletim AŞ) tan kaynaklı olarak Konya’nın önemli bir bölümünde elektrik kesintisi vardı. Bütün kamuoyu kesintinin sebebinin Medaş olduğunu biliyor. Bir kamu kurumu olan Teiaş’ın elektiği iletememesi sebebi ile elektrik kesintisi olduğu halde bu kesintinin kamuoyunda yarattığı etki yine Medaş aleyhine oldu. Bunu Teiaş ta bilmekte, konuya ilgili meslek örgütleri de bilmekte ancak kamuoyu hep yanlışyönlendirilmektedir. Kesintinin ardından hemen gazete manşetlerine Medaş yüzünden elektrikler kesiliyor vs pek çok haber yapıldı. Bu hususta da kesintilerin her zaman Medaş kaynaklı olmadığını belirtememizde fayda vardır.

 

Özelleşmeden önce ödeme yapmamayı alışkanlık haline getirenlerin, dağıtım şirketlerinin her ay yapması gereken ödemeleri yapabilmesi için elektriklerini kesmesi, abonelik talebinde bulunanların eksik belgelerle abone olmalarına veya sistemin kaldıramayacağı bir bağlantı anlaşmasına izin vermemesi de Medaş’ın asli görevidir ve mevzuatın emri olan bu hususlara riayet etmemesi halinde EPDK nezdinde Medaş sıkıntıya girecektir.

 

Siyasilere de genelde elektrik borcunu ödemeyen, usule uygun olmayan bir bağlantı talebinde bulunan vs kişiler gitmekte ve ne yazık ki bu söylenenler yeterince araştırılmamaktadır.

 

                Dağıtım şirketleri mevzuata, EPDK kararlarına uygun hareket etmekle mükellef olan her adımları denetlenen, izlenen şirketlerdir ve Medaşta bu şirketlerden biridir. Alışkanlıklardan kurtulmak zordur ama mevzuatla düzenlenmiş bu sisteme girmek isteyen veya sistemde olan herkes riayet etmek durumundadır.

                Kamuoyunu aydınlatmak istedim.

                Kadir geceniz mübarek olsun ve Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ederim.

 

 


 

 

YORUMLAR


Yorum bulunmamaktadır

YORUM YAZ


Ad ve Soyadınız:

E-Mail Adresiniz:

Mesajınız:

 
Hakkımızda
Vekaletname
Akabe Mahallesi Şehit Furkan Doğan Caddesi No:9 Adalet Plaza A Blok 507 - KARATAY / KONYA
Tel: 0332 345 18 18
Fax: 0332 345 47 16
Hakkımızda Randevu Formu Vekaletname
Kadromuz Faaliyetlerimiz Kariyer
Haberler Makaleler İletişim